Zaparowane okulary

Zaparowane okulary – jak uniknąć problemu?

Każdy, kto kiedykolwiek nosił okulary korekcyjne wie czym są zaparowane soczewki okularowe i jak denerwujący jest ten problem. Zaparowane okulary sprawiają, że zwyczajnie nie widzimy, co może być niebezpieczne podczas uprawiania sportów, jazdy skuterem czy nawet rowerem. Okulary oczywiście odparują po pewnym czasie, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chodził dłuższą chwilę w zaparowanych szkłach, tylko zmuszony jest zdjąć oprawki i szkła wyczyścić.

Zaparowane okulary domeną soczewek szklanych?

Współczesne soczewki okularowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju powłoki niwelujące zachodzenie parą wodną. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim soczewek plastikowych, gdyż w przypadku szklanych (mniej popularnych) problem zwykle pozostaje. Szyby mają to do siebie, że parują – wystarczy przyjrzeć się po kąpieli lustrom w łazience czy szybom auta, w którym zimą nie działa nawiew. Szkło paruje w wyniku kondensacji pary wodnej, polegającej na skraplaniu się jej na powierzchni soczewki. To, czy okulary zaparują, zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych i ich nagłych zmian (np. wejście z zewnątrz do pomieszczenia, picie gorącego napoju, itd.).

Specjalna powłoka sposobem za zaparowane okulary

Nowoczesne soczewki okularowe zwykle są wyposażone w różnego rodzaju powłoki. Jedną z nich jest zmodyfikowana powłoka antyrefleksyjna, posiadająca wierzchnią warstwą o właściwościach hydrofilowych. Powłoka ta łączy się z wodą, ale nie wchłania jej ani nie powoduje skraplania. Na powierzchni okularów tworzy się natomiast cienki, niewidocznych film wodny, który po pewnym czasie wysycha. Poprawne działanie powłoki możliwe jest dzięki specjalnemu aktywatorowi, który właściciel okularów musi nałożyć na powierzchnię soczewki raz w tygodniu. Jeśli tego nie zrobi, powłoka antyrefleksyjna nadal będzie spełniała swoją funkcję (redukcja odblasków), ale zaparowane okulary mogą powrócić. Warto zatem poświęcić kilka sekund poświęconych na nałożenie aktywatora i przetarcie okularów odpowiednią ściereczką.