Różnobarwność tęczówki

Różnobarwność tęczówki, czyli kilka słów o heterochromii

Zdania na temat heterochromii są mocno podzielone. Część osób twierdzi, że jest to nieestetyczne, dziwne, dlatego należy to ukrywać. Takie stanowisko sprawia, że niekiedy osoby z heterochromią wpadają w kompleksy, czują się gorsze, bo inne od reszty społeczeństwa. W dorosłym życiu noszą kolorowe soczewki kontaktowe, by zatuszować problem. Inni z kolei różnobarwność tęczówki uważają za swój znak charakterystyczny. Są dumni ze swojej wyjątkowości.

Na czym polega heterochromia?

Osoba z heterochromią ma różnobarwne tęczówki. Może być tak, że jedno oko jest brązowe, drugie np. zielone, ale może być też tak, że tęczówka jest w połowie zielona, w połowie niebieska, albo zielona z brązową plamą. Różnobarwność tęczówki uważana jest za zaburzenie rozwoju, polegające na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka, bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka.

Heterochromia występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Nie jest uciążliwa, w żaden sposób nie przyczynia się do występowania wad wzroku czy chorób oczu.

Jak często występuje różnobarwność tęczówki?

Nie można powiedzieć, że heterochromia u ludzi występuje często, gdyż dwukolorowe oczy ma sześć spośród tysiąca osób. Jednak w rzeczywistości zaburzenia te występują często, tylko przejścia kolorystyczne są tak niewielkie, że zdajemy się ich nie zauważać. Zauważamy tylko te przypadki, w których naprawdę widać różnice w kolorach tęczówek oczu.

Heterochromia problemem kosmetycznym?

We wstępie zostało wspomniane, że część osób rzeczywiście traktuje heterochromię jako problem kosmetyczny i stara się zatuszować różnice w kolorach oczu. Są jednak takie osoby, które dumnie prezentują tę niezwykłą cechę. Znajdują się wśród nich osoby znane i lubiane – aktorzy, muzycy, styliści.

Dwukolorowe oczy miał m.in. David Bowie – prawe oko niebieskie, lewe ciemniejsze, dodatkowo ze znacznie powiększoną źrenicą. Różnobarwność tęczówki ma również aktorka znana m.in. z serialu „Doktor Quinn” – Jane Seymour. Wśród gwiazd młodszego pokolenia różnobarwność tęczówki mają m.in.: Mila Kunis, Jessica Cauffiel, Josh Henderson, Kate Boshworth czy Elizabeth Berkley.

Na naszym rodzimym podwórku na uwagę zasługują Maja Sablewska czy Wojciech Modest Amaro.