Praca przy komputerze

Praca przy komputerze w dzisiejszym świecie

Specyfiką dzisiejszego świata jest wszechobecność komputera lub szerzej ekranu. Ekran jest nieodłączną formą pracy w nowoczesnej rzeczywistości. Co więcej gdyby dzisiejsza rzeczywistość zostałaby pozbawiona komputerów świat po prostu by się zapadł. Niewyobrażalne jest funkcjonowanie bez nich. Większość nowoczesnych zawodów bazuje właśnie na komputerach, cała informatyka to przecież komputery. A jako, że informatyka jest także podstawą wielu innych dziedzin nic dziwnego że wiele zawodów w innych branżach wiąże się z pracą na komputerach.

Nie chodzi tutaj już tylko o godzinę lub dwie spędzone przed ekranem, ale o całe tygodnie ośmiogodzinnego dnia pracy. I tak 365 dni w roku przez kolejne lata. Dodatkowo dochodzi jeszcze czas spędzony przed komputerem po pracy, w weekendy i wakacje. Niektóre osoby nie mogą sobie przecież wyobrazić wyjazdów bez komputera i regularnego dostępu do sieci. Nowoczesna technologia i smarthphony umożliwiają zabranie ekranów niemal w każdą podróż do każdego miejsca na ziemi. Dzisiejszy świat to zatem bezwzględne królestwo wszechobecnego ekranu. Jak w tej sytuacji radzą sobie nasze oczy przeciążone szumem informacyjnym?

Praca przy komputerze – jak dbać o oczy

Praca przy komputerze niewątpliwie ma negatywny wpływ na wzrok, nawet jeśli efektów nie odczuwamy teraz. Objawy natychmiastowe to natomiast zmęczenie oczu, łzawienie, trudności w skupieniu wzroku oraz chwilowe zaburzenia widzenia. Na takie objawy związane z długotrwałą pracą przy komputerze skarży się od 50-70% użytkowników. Jak sobie pomagać i co robić, aby zachować efektywność pracy przy jednoczesnym dbaniu o wzrok?

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie oświetlenie. Chodzi o to, aby nie było zbyt jasno, tak aby światło nie raziło oczu. Kolejna kwestia to odblaski, które również mają negatywny wpływ na oczy. Należy minimalizować ich źródła a w przypadku osób, które już noszą okulary lub soczewki stosować takie, które posiadają właściwości antyrefleksyjne. Oświetlenie wyświetlacza i rozmiar tekstu to również istotne czynniki. Należy dopasować ustawienia tak, aby jasność ekranu była podobna do natężenia światła w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Poza tym, zawsze trzeba dać oczom odpocząć. Najlepiej po godzinie pracy oderwać wzrok od komputera na co najmniej 5 minut i popatrzeć w dal. Takie skupienie wzroku na odległym przedmiocie znaczenie pomoże w zachowaniu dobrej kondycji wzroku.