Plaster na oko

Plaster na oko – na czym polega terapia okluzyjna?

Niektóre dzieci rodzą się z widoczną wadą wzroku. Występowanie zeza do pewnego momentu życia niemowlęcia jest zjawiskiem normalnym i dopuszczalnym, ale ciągłe zezowanie ma prawo rodziców niepokoić. Zdarza się, że już kilkumiesięczne dziecko musi nosić okulary. To konieczne, jeśli chcemy, by maluch w przyszłości dobrze widział i nie miał zeza. U kilkulatków bardzo często stosowaną metodą jest terapia okluzyjna. W przebiegu terapii bardzo istotną rolę odgrywa plaster na oko.

Terapia okluzyjna – niechirurgiczne leczenie zeza

Zeza korygować można na kilka sposobów. Podstawowym jest noszenie okularów korekcyjnych. Przekonanie małego dziecka do noszenia okularów nie jest zadaniem łatwym. Z biegiem czasu rodzice wypracowują jednak indywidualne metody, dzięki którym ich pociecha przestrzega zaleceń lekarza. Dzięki okularom możliwe jest wyrównanie położenia obojga oczu, zachowanie czy odnowienie widzenia oka upośledzonego, a także odnowienie głębi widzenia przestrzennego. Do korekcji zeza spowodowanego wadami wzroku zwykle wystarcza systematyczne noszenie okularów korekcyjnych. Dodatkowo zaleca się, aby zdrowe oko było zasłonięte. Dzięki temu w upośledzonym oku nie rozwinie się niedowidzenie. Plaster na oko zdrowe ma spowodować, że chory narząd zostanie zmuszony do pracy.

Plaster na oko czy przesłonka innego typu?

Przesłonka na oko zdrowe, czyli tzw. okluzor jest nieprzejrzysta i zmusza chore oko do wykonywania ćwiczeń prawidłowego widzenia. Przesłonka może mieć różną formę, a najpopularniejszą jest plaster na oko, przyklejany do skóry twarzy okalającej zdrowy narząd. Inną formą okluzora jest materiał bądź gumowa przyssawka mocowana na szkle okularów.

Jakiego typu plaster można przykleić na oko?

Teoretycznie każdy, choć noszenie najzwyklejszego plastra będzie pogarszało i tak kiepskie samopoczucie dziecka z zaklejonym okiem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest oddychający, specjalistyczny plaster na oko (obturacyjny). Plasterki te są wyjątkowo delikatne i nie podrażniają wrażliwej skóry dziecka – nawet podczas odklejania. Błyskawicznie wysychają, co w przypadku płaczliwych dzieci ma niemałe znaczenie. Dodatkowo są bardzo ładne – w barwne wzory i motywy bajkowe. Plaster na oko powinien mieć odpowiedni kształt i rozmiar, tak by rodzic mógł go prawidłowo przykleić (nie do powieki!) i zmieścić pod szkłem okularów.