Oprawki okularów

Z czego wykonuje się oprawki okularów?

Każde okulary składają się z dwóch zasadniczych elementów: soczewek i oprawek. Oprawki występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie wzór pasujący do jego typu twarzy i urody. Jeśli chodzi o tworzywa, z których wykonywane są oprawki okularów, zwykle mamy do czynienia z ramkami metalowymi lub plastikowymi. Oprawki drewniane spotykamy znacznie rzadziej, choć one również mają swoich zwolenników.

Oprawki okularów – tworzywa najczęściej wykorzystywane do produkcji

Włókno węglowe

Oprawki z włókna węglowego charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną. Cienka warstwa usztywnionego materiału włókienniczego, użyta do produkcji ramek okularowych jest bardzo odporna na uszkodzenia, mocna, a jednocześnie niezwykle lekka. Waga okularów ma dla niektórych osób, szczególnie dzieci i osób o wrażliwej skórze, duże znaczenie. Włókna węglowe składają się przede wszystkim z grafitu, dzięki czemu są niepotliwe i odporne chemicznie.

TR 90

Przyjemny dla skóry materiał, dający uczucie ciepła na skórze, także zimą. Bardzo lekki i wytrzymały, a przy tym elastyczny – odgniecione oprawki okularów wracają do pierwotnej formy, trudno je złamać. TR 90 może występować w wielu gamach kolorystycznych, kolor nie blednie, nie ściera się. Z tego też powodu większość barwnych i wzorzystych oprawek okularów dziecięcych wykonywana jest z tego materiału.

Tytan

Oprawki okularów wykonane z tytanu są znacznie droższe od tradycyjnych, ale zwykle ich zakup jest inwestycją na lata. Czysty tytan nie zawiera mieszanek stopów innych metali, przez co nie wywołuje reakcji alergicznych. Materiał jest bardzo gęsty i zwarty, dzięki czemu nie przyjmuje brudu i innych zanieczyszczeń, ani też potu. Tytan w ramkach okularowych nie podlega korozji.

Stopy tytanu, mieszanki metali

Zwykle w skład mieszanki wykorzystywanej do produkcji oprawek okularów wchodzi tytan (około 70% stopu) oraz inne metale. Tytan jest zawsze składnikiem dominującym. Tytan sprawia, że okulary są stosunkowo lekkie, trwałe i hipoalergiczne, a domieszki innych metali dodają oprawkom sprężystości i elastyczności.