Oczy na urlopie

Oczy na urlopie – o czym należy pamiętać?

Na urlop można wyjechać w każdym miesiącu roku kalendarzowego, o ile oczywiście pracodawca wyrazi na to zgodę. Zwykle jednak z przysługujących dni wolnych korzystamy w czasie wakacji. Wyjeżdżając na urlop liczymy na dobrą pogodę, sporą dawkę atrakcji i/lub błogiego lenistwa. Jednak długotrwałe przebywanie na ostrym słońcu może być szkodliwe na zdrowia. Poparzenia słoneczne, bóle głowy i oczu to częste dolegliwości urlopowiczów. Jak zatem zadbać o oczy na urlopie?

Badanie wzroku jeszcze przed urlopem

Jeśli na co dzień bądź do jazdy samochodem nosimy okulary korekcyjne, warto sprawdzić czy wciąż są dla nas odpowiednie. W tym celu należy wykonać badanie wzroku. Obecnie komputerowe badanie wzroku znajduje się w ofercie większości salonów optycznych, nie ma zatem potrzeby zamawiania wizyty u lekarza okulisty. Na badanie wzorku przed urlopem powinni zdecydować się zwłaszcza kierowcy planujący długą podróż samochodem.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zabrać na urlop także okulary korekcyjne

Soczewki i okulary można nosić wymiennie. Gdyby doszło do jakiegoś wypadku – soczewka zgubi się czy skończy się płyn do przechowywania soczewek, pozostają jeszcze okulary. Poza tym trudno przewidzieć jak nasze oczy na urlopie będą „czuły się” w soczewkach kontaktowych, szczególnie, jeśli całkowicie zmieniamy klimat.

Oczy na urlopie – najważniejsza jest ochrona!

Urlop w tropikach bez ochrony w postaci kremu z filtrem, kapelusza czy okularów przeciwsłonecznych nie jest najlepszym pomysłem. Oczy na urlopie są narażone na działanie szkodliwego promieniowania słonecznego, dlatego pamiętamy o noszeniu okularów z ciemnymi szkłami i wysokim filtrem UV. Okulary przeciwsłoneczne powinny być dobrze dobrane i wygodne, gdyż prawdopodobnie będą noszone przez długie godziny. Powinny być też trwałe, ponieważ częste zdejmowanie, zakładanie, wrzucanie do torby bądź kontakt z piaskiem i wodą mogą przyczynić się do powstawania uszkodzeń.

Na urlop warto zabrać także krople nawilżające, gdyż gorące powietrze, zmiana klimatu a także klimatyzacja działająca w hotelu mogą przyczynić się do wysuszenia oczu.