Nasz przyjaciel słońce

Słońce i jego pozytywny wpływ

Życie na naszej planecie to nieodłączne słońce. Nie chodzi tutaj tylko o znaczenie astronomiczne i używając wielkich słów znaczenie kosmiczne, ale o to bardziej przyziemne. Chodzi dosłownie o przyziemność. A mianowicie o to jak słońce wpływa na życie człowieka bezpośrednio tu, na ziemi. Zapomnijmy przez chwile o relacjach gwiezdnych i skupmy się jak przez swoje promieniowanie słońce wpływa na naszą codzienność. Czy słońce to aby na pewno nasz przyjaciel?

Pozytywny wpływ słońca na nasze życie jest niezaprzeczalny jeśli chodzi o źródło radości. Słoneczny dzień pobudza nas i daje energię do życia. Energetyczność i pobudzenie do działania jakie daje nam słońce nie wynika tylko z aspektów czysto wizualnych, z przyjemności patrzenia na słoneczne niebo. Owszem, słońce nadaje kolorom intensywność i głębię, które mają olbrzymi wpływ na to jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Ale radość ze słonecznego dnia wynika również ze zwiększonej produkcji serotoniny, a więc z reakcji czysto chemicznej. Serotonina to hormon szczęścia, która poprawia nam nastrój i daje radość. Automatycznie w słoneczne dni spada poziom melatoniny, która jest odpowiedzialna za regulację cyklu dobowego i sprzyja wyciszeniu.

Słońce pobudza również nasz organizm do produkcji witaminy D, która jest odpowiedzialna za właściwe funkcjonowanie układu kostnego. Już 15 minut ekspozycji na słońce powoduje produkcję niezbędnej ilości witaminy. Nasz przyjaciel słońce pomaga również w usuwaniu toksyn z organizmu. Słońce pobudza przemianę materii, a zatem łatwiej o usunięcie toksyn i co za tym idzie odchudzanie.

Za dużo słońca

Czy nasz przyjaciel słońce może nas jednak zdradzić i mieć negatywny wpływ? Niestety tak. Słońce to nie tylko radość i energia, ale również ryzyko. Zbyt długa ekspozycja słoneczna może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Chodzi mianowicie o szkodliwe promieniowanie, które może spowodować choroby skóry i rozwój raka. Aby się ustrzec wystarczy jednak rozsądnie korzystać ze słońca. Jeśli zachowamy tak zalecany we wszystkim umiar słońce nie będzie naszym wrogiem.