jabłko jest czerwone

Widzenie barwne – co to jest

Świat pełen jest kolorów i odcieni, dla których w wielu językach nie ma nawet nazwy. Innuici, czyli rdzenni mieszkańcy północy kontynentu amerykańskiego, widzą kilkanaście odcieni śniegu i na każdy odcień mają inną nazwę. Przeciętny Europejczyk zobaczy wszędzie tylko kolor biały. Podczas gdy kwestia relacji pomiędzy sposobem widzenia świata a jego nazywaniem nie jest prosta do wyjaśnienia i wzbudza wiele debat sam fakt widzenia barw jest jednoznacznie wyjaśnialny. Zostawiając filozofię na boku przeanalizujmy jak to się w ogóle dzieje, że człowiek widzi barwy. Widzenie barw jest możliwe dzięki wrażliwości na długość fali światła widzialnego, które przedmioty odbijają. W ludzkim oku możliwość postrzegania barw gwarantują nam czopki.

Dlaczego jabłko widzimy jako czerwone

Niewiele osób zastanawia się nad tym dlaczego dana rzecz ma dany kolor. Dlaczego jabłko jest czerwone (zobacz więcej na www)? Odpowiedz na to pytanie jest fascynująca i może zaskakiwać. Jabłko tak naprawdę ma wszystkie kolory tylko nie czerwony. Co to znaczy używając prostszych terminów? Oznacza to, że jabłko wcale nie emituje czerwonego światła. Jest wprost na odwrót. Jabłko pochłania wszystkie fale oprócz fali światła czerwonego. Receptory ludzkiego oka dzięki możliwości postrzegania światła widzialnego widzą zatem jabłko jako czerwone. Ważne w tym przypadku jest zdanie sobie sprawy, że kolor nie jest naturalną cechą przedmiotów. Kolor jest tworzony przez mózg.

Jabłko jest czerwone i co dalej

Jakie konsekwencje ma zatem fakt, że widzimy kolory? Skoro kolory nie przynależą do przedmiotów, nie są ich inherentną cechą to czy mają jakieś znaczenie czy są też arbitralne? Kolejne pytanie z natury filozoficznej które można rozpatrywać w wielu różnych kontekstach i płaszczyznach. Jednym ważnym faktem związanym z postrzeganiem kolorów pozostaje jednak fakt, że ułatwiają postrzeganie płaszczyzn i orientację w przestrzeni. Dzięki kolorom dostrzegamy powierzchnię i głębię.